Web Sitemi Nasıl Hacklenmeye Karşı Korurum ?

2012-07-20 02:00:00
Web Sitemi Nasıl Hacklenmeye Karşı Korurum ? |  görsel 1

Yazıma Başlamadan Önce Sizlere Şunu Belirtmek İsterim Ki Hiç Bir Sistem %100 Güvenli Değildir ve Hacklenilmez Değildir. Bu Yazıda Sizlere Alabileceğiniz Önlemlerle Hacklenme Riskini %98 lere Kadar Düşürmeyi Planlıyorum. Lafı Fazla Uzatmadan Yazımıza Geçmek isterim.

Ülkemizde Bilişim Sektörü Gün Geçtikçe Gelişmesine Rağmen Web Sitelerinin Alt Yapıları ve Kullanıcılar Yeterince Bilgi Sahibi Değil. Bu Yüzden Bazı Dikkate Alınması Gereken Hususlar var.

Web Sitem Nasıl Güvende Olur ?

*İnternette Güvenliğin En Önemli Adımı Bir Anti-Virüs Programı olmadan Nete Sörf Yapmamaktır. Ancak Kullandığınız Anti-Virüs ün de Veri Tabanını Sürekli Güncelleyen Yeni Virüslere Karşıda Sürekli Önlem Alan Bir Yazılım olması Önemli Bir Nokta. Bu Konuda Sizlere Önerebileceğim Anti Virüs Programları Kysper Sky Yada Esed Smart Security dir.

* Web Sitelerinde Kullandığınız şifrelerin Güvenlik Dereceleri ve Bu Şifrelerin Başka Sitelerde Kullanılmış olması da Önemli Bir nokta. Var Sayalım şifreniz 30 Haneli Bir şifre Aynı şifreylede Başka bir web sitesinde üyeliğiniz var . Hackerler o web sitesinin veri tabanına Sızdıkalrında ordan şifreiniz Alınca Sizin E-mail adresinize ve ya Web Sitenize de Zarar verebilirler. Bu yüzden Kendi web Sitenizdeki şifreniz ile üye olduğunuz sitelerdeki şifreniz Güvenlik seviyeleri yüksek ve Birbirinden Farklı Olmaları Önemli.

*Web Sitesinin Bulunduğu Hosting Firması kuşkusuz Hacklenmelere Karşı önemli Bir Faktör. Çünkü Hackerler Web Sitenizin bulunduğu Bilgisayara Girdikleri Zaman ki bu çok zor Bişey değil Serverde Bulunan tüm Web Sitelerini Aynı Anda Hackleyebilir (root olabilirler). Bu Yüzden Sağlam ve Güvenilir Hosting Firmalarıyla Çalışmak Önemli.

* Web Sitenizde Kullandığınız Yazılımlara da Dikkat Etmeniz Önemli Bir Husus.Çünkü Günümüzde Acemi Yazılımcıların Geliştirmiş Olduğu Bir sürü Script Bulunmakta ki bunların da Çoğunun Açıkları Nedeniyle Hacklenmesi 1 Dakikalık Bir uğraş Gerektiriyor. Web Sitenizde Kullandığınız Scripti Eğer Hazır Scriptse Güncel ve bilindik Bir Script kullanmaya önem gösterin (Wordpress,Joomla,Smf Gibi...gibi) .

* Bilmediğiniz Güvenmediğiniz Adreslerden Gelen Spam Maillere Mesajlara itibar Etmeyiniz.

* Web Sitelerinin Login (Üye Girşi) Bölümlerinde giriş Yaparken Adres Çubuğunda Orjinal Sitede Olduddğunuza Dikkat Edin. Sosyal Medyada ve ya Messenger üzerinden Sizlere Gönderilen Sadece Login Sayfalarının Bulunduğu Sitelere Sakın Üye  Girişi Yapmayın.

* En Son Olarak İnternetüstünden Sürekli Dosya indiren Biriyseniz Bilgisayarınızda Anti-Virüs programı olsa Bile Yine de İndireceğiniz Dosyaları Online Tarama Yapan Web Sitelerinde Taratıp öyle İndiriniz. https://www.virustotal.com Bu Hizmeti Sağlayan Güzel Bir Web Sitesidir.

 

Bir Başka Makalede Görüşmek Dileğiyle...

776
0
0
Yorum Yaz